Ema

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tma na úsvite

Nefťejugansk v časoch Chodorskovského

 V júni 2008 sa v ruskom meste Chanty Mansijsk na juhozápade Sibíri uskutočnilo stretnutie EÚ-Rusko. V meste s necelými 70 tisíc obyvateľmi, ktoré je centrom ropného priemyslu sa EÚ a Rusko dohodli na „strategickom partnerstve“. O niekoľko týždňov neskôr gruzínska armáda vedená zahraničnými generálmi zaútočila na Južné Osetsko. EÚ sa postavila na stranu gruzínskeho agresora a média pôsobiace v EÚ boli zaangažované v masívnom vymývaní mozgov. Nebolo to prvý raz, čo EÚ podporila čokoľvek, čo má potenciál vrátiť Rusko do stavu, v akom bolo za temných čias Jeľcinovej vlády.
Práve v regióne Chanty Mansijska – v meste Nefťejugansk odštartoval svoju kariéru kriminálnik Michail Chodorkovskij, vtedajší majiteľ druhej najväčšej ropnej spoločnosti v Rusku, kontrolujúcej 2 percentá overených ropných zásob sveta. Po jeho zatknutí v roku 2003 sa EÚ tiež plne postavila na stranu zločinca. Odmieta tiež vydať do Ruska ďalšieho kriminálnika Borisa Berezovského. Pozrime sa, čo konkrétne o Berezovskom napísal v roku 2003 pri nástupe Vladimíra Putina do funkcie prezidenta portál e-Trend.

Chodorkovskij a Berezovskij sú dve mená, ktoré David Satter, dlhoročný moskovský korešpondent Financial Times a neskôr Wall Street Journal, vo svojej knihe o Rusku 90. rokov nemohol obísť. Jeho kniha Tma na úsvite s podtitulom Nástup ruského zločinného štátu vyšla v roku 2003 a je nechtiac pomyselnou bodkou za érou Jeľcina.

Satter – napriek predpätiu západného novinára, ktoré sa prejavilo vo výbere tém jednotlivých kapitol a občas v zle skrývanom opovrhnutí obyvateľmi Ruska - v nej prostredníctvom skutočných príbehov popisuje mohutný ekonomický a sociálny kolaps, ku ktorému došlo v Rusku v 90. rokoch a ktorý dostal milióny Rusov do zúfalej situácie. „V období 1992-1999 klesol hrubý domáci okruh Ruska na polovicu. Takýto pokles sa neobjavil dokonca ani za nemeckej okupácie časti sovietskeho územia v PRIEBEHU VOJNY. Rusko sa stalo klasickou krajinou tretieho sveta, predávalo svoje suroviny (naftu, plyn a drahé kovy) a dovážalo spotrebný tovar. Hodnota investícií v Rusku každoročne klesala, až bola v roku 1999 zhruba na 20 percentách roku 1991. Keď noví ruskí zbohatlíci získali svoje peniaze, väčšinou nezákonne, prestávali pomaly investovať v Rusku, aby im ďalšia vláda ich bohatstvo neskonfiškovala. Peniaze sa vyvážali z krajiny v ohromných kvantách – predpokladá sa, že za Jeľcinovej éry opustilo Rusko ilegálne 220 až 450 miliárd dolárov. Ekonomickú krízu sprevádzala demografická katastrofa.“

Pripomeňme si, že to bolo obdobie, kedy bolo Rusko chválené Západom a „demokrat“ Jeľcin sa oblizoval s najvyššími reprezentantmi západných štátov.


 „Do roku 1997 už bola vládnuca zločinecká podnikateľská oligarchia vytvorená. Malá skupina bankárov a podnikateľov, z ktorých všetci boli pôvodne neznámi, ale mali úzke konexie jednak s gangstermi, jednak s vládnymi úradníkmi, získala kontrolu nad väčšinou ruskej ekonomiky. Patril k nim Boris Berezovskuj, vedúci agentúry Logovaz zaoberajúcej sa predajom áut ... a Michail Chodorkovskij, prezident banky Menatep“ a neskôr majiteľ Jukosu.

Skôr, ako sa vyberieme do Chanty-mansijského regiónu 90. rokov, do mesta Nefťejugansk za čias Chodorkovského, vráťme sa na úvod Satterovej knihy, ktorá si práve pre kapitolu venovanú Nefťejugansku vyslúžila titul konktroverzná.


„Víťazstvo nad komunizmom bolo morálnym víťazstvom. Milióny ľudí nešli do ulíc pre nedostatok životných potrieb, ale šli protestovať proti komunistickým snahám pretvárať históriu a meniť ľudskú prirodzenosť. Ako ale začal vznikať nový štát, bola celá pozornosť nasmerovaná na vytvorenie kapitalizmu a zvlásť na vytvorenie skupiny bohatých súkromných vlastníkov, ktorých vlastníctvo výrobných prostriedkov by podľa predpokladu automaticky viedlo k ekonomike voľného trhu a právnej demokracii. ... Mladí reformátori sa s budovaním kapitalizmu ponáhľali a hnali sa dopredu spôsobom, ktorý nehľadel na nič iné, len na transformáciu ekonomických štruktúr. Podobná situácia sa nepraktizovala v žiadnej inej civilizovanej zemi.“

Nový systém bol charakterizovaný rozsiahlou korupciou, inštitucionalizáciou násilia, keď boli gangstri vnímaní ako normálni ekonomickí konkurenti a plienením štátneho majetku, ktoré pripravilo Rusko o miliardy dolárov potrebných na jeho rozvoj. Právny systém neexistoval.

„V skutočnosti však trhová ekonomika vopred počíta s podporou práva, pretože len to môže poistiť základy existencie ekonomiky voľného trhu. Bez zákonov nie sú ceny diktované trhom, ale monopolmi a použitím sily.“

A teraz sa vyberieme spolu so Satterom do Nefťejuganska – mesta ropárov, ktoré v polovici 60. rokov vybudovali Rusi v nehostinnom kraji a ktoré v 90. rokoch padlo do rúk gangstra Chodorkovského. Toho istého Chodorkovského, ktorý vlastnil slovenský Transpetrol a v imidžovom magazíne, vydávanom aj v slovenčine sa prezentoval ako ušľachtilý mecenáš, humanista. Fotografia Chodorkovskij odovzdáva deťom počítače. Fotografia Chodorskovskijh prispieva na nemocnicu. Fotografia Chodorkovskij podporuje kultúru. Jediné oko nezostalo suché. Toho istého Chodorkovského, ktorý nechal v Rusku vybudovať okázalé sídlo Jukosu vyrážajúce dych aj znalcom centrál veľkých ropných západných korporácií.

Je jún 1998 a v Nefťejugansku bol práve zavraždený starosta Petuchov, tvrdý kritik zločinca Chodorkovského. Ak ste sa teraz spýtali, či bol na Západe v súvislosti s touto vraždou kravál ako pre Politkovskú a pod., ani sa nepýtajte. Každopádne o 5 rokov neskôr, začiatkom augusta 2003, vyšiel v e-Trende krátky článok Mŕtvol okolo Jukosu pribúda.

Nasledujúci text je kapitola z knihy Davida Sattera Tma na úsvite – časť venovaná Nafťejugansku. Napriek už spomínanému Satterovmu vzťahu k Rusku, ktorý nezaprie západnú aroganciu, môže aj ten, komu sa v živote nestalo, že nedostal načas výplatu, pochopiť rozsah katatstrofy, akú Chodorokovskij v regióne spôsobil.

Nefťejugansk, 26. júna 1998, 8.45 h

Ako doprava na ulici Naftárov hustla a zahmlené ranné slnko sľubovalo v sibírskych močiaroch ďalší sparný deň, predák nezávislých odborov Anatolij Širjajev vstúpil do čakárne, odkiaľ sa mal dostaviť na schôdzu so starostom Nefťejuganska Vladimírom Petuchovom. Náhle do miestnosti vtrhol policajt a vyrušil skupinu odborárov prinášajúcich petíciu, ktorí sa skláňali nad dokumentami a ešte ich znovu kontrolovali. „V podchode niekoho zabili,“ zvolal.
V tom okamžiku vtrhli do miestnosti ďalši dvaja policajti.
- Čo sa stalo?, zaujímal sa Širjajev.
- Dvaja ozbrojenci práve zastrelili starostu.
Širjajev bežal von a pripojil sa k davu, ktorý sa zbieral na námestí. Vedľa radnice sa nachádzalo ústredie Juganského Nefťegazu, okresnej ropnej spoločnosti, ktorú teraz vlastnila energetická korporácia Jukos. Len pred štyrmi dňami Petuchov skončil hladovku na protest s politikou Jukosu.

Dav sa čoskoro rozrástol na 5000 ľudí. Nakoniec dopoludnia prišiel aj prvý námestník starostu Viktor Tkačev a oznámil, že Petuchov je mŕtvy. Ľudia na námestí mali pre starostovu smrť jediné vysvetlenie. Bol zavraždený na podnet Jukosu.

Jukos bol vertikálne integrovaná spoločnosť vytvorená v roku 1993 ruskou vládou. Skladala sa z dvoch ťažobných spoločností: Jugansk Nefťegaz a Samara Nefťegaz, troch rafinérií a dvanástich spoločností obchodujúcich s ropnými produktami.

Začiatkom roka 1995 si v aukcii, ktorá sa uskutočnila ako súčasť programu „pôžičky za akcie“, kúpil kontrolný podiel Jukosu Michal Chodorkovskij, 36-ročný predseda banky Menatep s osobným majetkom odhadovaným na 2,4 miliardy dolárov, jeden z najbohatších ľudí sveta. Banka Mentep túto aukciu organizovala a zastupovali ho na nej dvaja zástupcovia. Ponuka tretej firmy, vystupujúcej ako konzorcium banky Alfa, Inkombanky a Rossijského kreditu bola zamietnutá pre „nesprávne vyplnené a dodané bankové dokumenty.“
Bez konkurenčného prihadzovania Chodorkovskij kúpil kontrolný balík akcií Jukosu, druhej najväčšej ropnej spoločnosti v Rusku s 2 percentami známych ropných rezerv na svete, za 159 miliónov dolárov, čo bolo len 9 miliónov nad vyvolávaciu cenu.

V roku 1995 bol Vladimír Petuchov vedúcim Debitu, čo bola firma, ktorá vznikla z útvaru vŕtania a údržby v Juganskom Nefťegaze. Firma sa stala veriteľom Jukosu, ktorý mal u Debitu obrovský dlh za dokončenie prác. Debit podal na Jukos žalobu, na ktorú Jukos odpovedal obvinením Petuchova z finančných machinácií, vrátane poprenia polovice ziskov Debitu. Petuchov začal mať problém s daňovým úradom. Aby sa týmto problémom vyhol a prinútil Jukos zaplatiť, Petuchov sa rozhodol kandidovať na starostu Nefťejuganska.

Petuchov viedol proti Jukosu otvorenú kampaň. Odstupujúci starosta umožnil Jukosu platiť dane nelikvidnými dlžobnými úpismi, z ktorých boli mnohé vydané na podozrivé firmy. Petuchov napadol Jukos, že tým vykorisťuje celý región. Okrem toho naftári cítili voči Chodorkovskému nepriateľstvo a otvorene pochybovali, že by tak mladý človek mohol čestne získať tak obrovský majetok.
Počas volebnej kampane poslala Petuchovovi skupina jeho zamestnancov list, v ktorom ho obvinili z finančných machinácií. Ale všetci verili, že za tým stojí Jukos a vďaka ostro negatívnemu postoju celého mesta voči korporácii to len zvýšilo Petuchovu popularitu. Stalo sa to, čo Petuchov ani Jukos nečakali – Petuchov bol zvolený za starostu Nefťejuganska.

Výsledky volieb mali za následok konfrontáciu medzi Jukosom a robotníkmi z Nefťejuganska. Nový starosta požadoval, aby Jukos zaplatil svoje dane v peniazoch namiesto dlžobných úpisov či majetku. Jukos však aj tak zaplatil len dlžobnými úpismi, prevedením letiska na mesto so všetkými vysokými nákladmi na údržbu, poľnohospodárskym zariadením a továrňou na asfalt.

V roku 1998 klesla cena ropy z 20 dolárov za bbl na 9 a Jukos, ktorý musel platiť dlhy a zahraničné splátky, zaplatil miestne dane len v prvej polovici roka 1998 a to len vo výške 63 percent v porovnaní s rovnakým obdobím roka 1997. Výsledkom bolo, že mesto nemalo peniaze na platy polície, učiteľov a lekárov.
Zároveň sa začali oneskorovať platy naftárov, ktorí teraz museli čakať na výplaty až dva mesiace.
Nefťejugansk mal vždy plnú zamestnanosť a dobre zásobované obchody. Teraz sa po prvý raz objavila v uliciach chudoba. Títo chudobní ľudia boli úplne zjavne rukojemníkmi v meste, kde bol jediným zdrojom pracovných príležitostí ropný priemysel.

V apríli 1998 Jukos oznámil, že má na programe reštrukturalizáciu a mzdy sa budú znižovať o 60 až 70 percent. Z 38 000 ľudí, ktorí pracovali v juganskom Nefťegaze, ich 26 000 pracovalo v servisných organizáciách, ktoré vykonávali pomocné práce pre ropné vrty. Tieto organizácie boli vyhlásené za samostatné a museli sa s juganským Nefťegazom dohodnúť, čo Jukosu prinášalo veľkú výhodu, lebo jeho monopolná pozícia v oblasti mu umožňovala diktovať cenu práce.
Naftári, ktorí vždy bezstarostne míňali peniaze, boli teraz chudobní a táto náhla zmena v ich životnej úrovni viedla k výbuchu nenávisti.

Petuchovova asistentka Julia Koršakevičová, ktorá prišla do Nefťejuganska v roku 1967, vysvetľovala, z akých to bolo dôvodov. „Mesto je ako ostrov obklopený stovkami kilometrov močiarov,“ povedala. „V zime sú tu teploty neustále pod nulou a je tu neustály súmrak, v lete sa tu obtiažne dýcha pre plyny, ktoré sa z močiarov uvoľňujú. Ale inak sa k rope dostať nedalo. Postavili sme tu prvý ropný vrt, prvé obytné domy, všetko za veľmi obtiažnych podmienok. A teraz, keď je už konečne všetko hotové, Chodorkovskij to kúpil za pár vindier. Potom vyhodil ľudí na ulicu, napriek tomu, že majú právo žiť dobre. Prišli v tejto smradľavej diere o zdravie.“

Petuchov začal burcovať obyvateľstvo proti Jukosu. Na jeho návrh založil Širjajev, robotník z fabriky Jugansk-Frakmaster, nezávislé odbory a 27. mája, keď sa konala schôdza  akcionárov juganského Nefťegazu, usporiadali tieto odbory masívnu demonštráciu pred jej ústredím.

V dave sa šírila zúfalá nálda. Tisícky ľudí nedostali výplatu, ani preplatenú dovolenku a rodičia neboli schopní poslať deti ako obvykle na leto preč z mesta. Objavovali sa tu spodné prúdy strachu. Niektorí naftári sa demonštrácie nezúčastnili, pretože sa báli, že budú odfotografovaní a vyhodení z práce. Robotníci, ktorí sa demonštrácie zúčastnili, niesli plagáty s nápismi Jukos nám pije krv, Jukos, tiahni preč zo svätej Rusi, Hladný učiteľ je hanbou celej krajiny.
Vo svojom prejave k týmto ľuďom Petuchov vyhlásil Jukos za zločineckú organizáciu, ktorá sa nabalila na predaji ropy, ktorú produkujú ľudia z Nefťejuganska.

Dňa 2. júna 1998 sa uskutočnila ďalšia demonštrácia, ktorej sa zúčastnilo 25 000 ľudí, čo bola štvrtina mesta. Zaplnili hlavné námestie a žiadali okamžité zaplatenie zadržaných miezd. Hlavným hovorcom bol päť Petuchov. „Nikto nám nebude diktovať. Ani Jukos, ani Moskva.“

Keď Petuchov skončil prejav, ľudia obklopili budovu juganského Nefťegazu a uväznili vo vnútri vysokého predstaviteľa Jukosu Sergeja Muravľenka. A obkľúčenie neuvoľnili, kým Jukos nesúhlasil, že aspoň čiastočne zaplatí svoj dlh voči mestu. Z pohľadu davu Petuchov vytĺkol dohodu z monštra Jukosu.

Čoskoro prišiel do Nefťejuganska Vladimír Dubov, zástupca predsedu spoločnosti Rosprom-Jukos a stretol sa s miestnami daňovými úradníkmi. Tí potom oznámili, že dlh Jukosu voči mestu je okolo 80 miliónov rubľov, ale dlh mesta voči Jukosu činí 228 miliónov rubľov. Petuchov začal držať protestnú hladovku, ktorá sa skončila o 8 dní neskôr, keď bola vytvorená komisia, ktorá mala overiť výsledky auditu. V očiach naftárov Petuchov vyhral nad Jukosom druhý raz.
Keď však Petuchov o tri dni prichádzal do úradu, bol zastrelený.

Hneď ako sa správa o jeho zabití rozšírila po meste, dav ľudí na námestí narástol na 30 tisíc osôb. Pred vchodom sa objavili nápisy Jukos-Menatep sú vrahovia!, Táto krv je na vaších rukách! Ľudia z davu prehlasovali: vieme, kto zabil nášho starostu. Bolo to určite na príkaz Chodorkovského.

Zhromaždený dav žiadal, aby rezignovali poslanci miestneho zastupiteľstva, ktorí boli v opozícii voči Petuchovi. Medzi ľuďmi kolovala petícia požadujúca, aby sa prestalo s plienením Ruska. Volalo sa po rezignácii Jeľcina a Štátnej dumy a po tom, aby Jukos ďalej nesmel ťažiť zdroje Sibíri.

Za súmraku sa na námestí rozsvietili tisícky sviečok a z tlampačov znela smútočná hudba. Demonštranti prerušili dopravu na moste cez rieku Ob a niekto zapálil vstupné dvere do domu, kde sídlili traja miestni poslanci, ktorí mali spory s Petuchovom a boli podozriví, že sú komplicmi Jukosu. Hneď potom utieklo z mesta deväť z dvanástich poslancov miestnej dumy.

Polícia nezdieľala presvedčenie davu, že za vraždu Petuchova je zodpovedný Jukos. Prikláňali sa skôr k možnosti, že Petuchov bol zavraždený za to, že zavrel mestský trh, ktorý mali pod palcom čečenskí gangstri. Ale nenávisť voči Jukosu bola v Nefťejugansku tak silná, že alternatívne vysvetlenie Petuchovovej vraždy nebral nikto do úvahy.
Dňa 30. júna 1998 mal Petuchov pohreb, ktorého sa zúčastnilo 70 000 ľudí. V predsieni miestneho domu kultúry, kde bolo jeho telo vystavené, mnohí ľudia otvorene plakali. Od domu kultúry viedla cesta pohrebného sprievodu k radnici a kostolu a odtiaľ na cintorín. Celá cesta bola pokrytá kvetmi.

Smútok zjednotil celé mesto. Hneď potom však Jukos spustil sľubovanú reštrukturalizáciu. Naftári neprestali obviňovať Jukos z vraždy Petuchova, ale strach z nezamestnanosti ovládol ropné polia a vôľa robotníkov do súboja s ropným gigantom zmizla.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Do októbra 2003, kedy bol gangster Chodorkovskyj zadržaný, zažil Neftejugansk ovládaný korporáciou Jukos doslova peklo. Mesto bolo kompletne v jej područí a poslanci miestnej dumy boli len trápne postavičky bez akejkoľvek reálnej moci. Otrocká práca za minimálne a nepravidelne vyplácané mzdy a mestská kasa prakticky bez prostriedkov dostali celý región do katastrofálnej situácie. Naftári, ktorí vybudovali Nefťejugansk, mali vďaka Chodorkovskému po prvý raz v živote príležitosť zakúsiť, aké je to, nastupovať do práce k vrtnej súprave uprostred sibírskych močiarov hladný a aké je to, nemôcť kúpiť dosť jedla pre svoje deti.
To je potom ťažké ovládnuť sa a nepociťovať nenávisť voči konkrétnych chrapúňom, ktorí katastrofu regiónu priamo pred očami jeho obyvateľov spôsobili, pán korešpondent pre pre Wall Street Journal Mr Satter.

Chodorkovskyj sa dostal za mreže krátko po jeho súkromnom stretnutí s Dickom Cheneym a krátko pred predajom ruských ropných ložísk dvom ropným korporáciám kontrolovaným americkou administratívou.

Tento text je zároveň vysvetlením pre ľudí, ktorí majú plné ústa západnými korporáciami a americkou administratívou generovaných účelových hesiel o autokratovi Putinovi. Pre užitočných idiotov, ktorí nevedia, že aj pre hladujúcich naftárov z Nefťejuganska bol Putin poslednou šancou na dôstojnú existenciu.
Bodka.

Fotografie Sibíri, vrátane Nefťejuganska, sú na stránke Toľju Pašuka
http://www.pashuk.ru/eng/?cat=36

Bonus: Pesnochorki z Barnaulu

 


Peri fyseos anthropu - O ľudskej prirodzenosti | stály odkaz

Komentáre

 1. Chodorkovsky
  zaviedol v Yukose kult osobnosti

  korporacia Yukos bola defacto totalitna organizacia
  publikované: | autor: vsemirnyj (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. Boľševik Chodorkovskij má
  - obdobne ako ďalší, nebudem radšej generalizovať - poškodenú gangliu pre kontrolu kvantity. Preto nepozná mieru a sápe sa po všetkom naokolo. "Moje, moje, aj toto je moje ... a ešte viac chcem."
  Vo všetkom sú nemierni, aj v hasbare. Lebo si myslia, že len veľa je dobre.
  A toto im nakoniec vždy zlomí väz.

  No ale späť k Jukosu. Snáď nebude impertinentné, keď spomeniem obecne známy fakt, že zmrd Chodorkovskij bol univerzitným šéfom komsomolu. Už ako študent sa šplhal hore ako opica po liane, aby mohol odtiaľ manipulovať životmi iných. Nikdy sa presne nedozvieme, koľko študentov bolo z univerzity vydrbnutých na žiadosť predsedu komsomolu Chodorkovského.
  Aký bol, taká zostal. Skurvený bolševik.
  A človeka s takýmto profilom sa idú zastávať tzv. pravičiari, skuvíňajúc ako dementi. Presne tí, čo v iných prípadoch kádrujú a lustrujú ... ech, škoda reči.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. Čo je Satter, autor knihy, za vtáka
  prezradilo nie to, čo v knihe je, ale to, čo v knihe nie je.
  Ak už dal knihe podtitul Nástup ruského zločinného štátu a bol by poskytol korektné informácie, nesmelo by tam chýbať jedno meno.
  A to meno tam chýba.
  To meno je NEVZLIN.
  Číslo 2 v Jukose. Skurvysyn včas pláchol do Izraela (ktorý vznikol presne pre takéto prípady, rovnako ako v Európe Koksovo - na krytie svojej mafie). Kosher Nostra Nevzlina ho pekne prikryla a odmietla ho vydať na trestné stíhanie do Ruska napriek tomu, že je (aj) ruským občanom. V Izraeli si tento top kriminálnik užíva spoločenskej úcty a funkcií. Čo vlastne ani neprekvapuje, v takom paštáte bez hraníc.

  Hej, Nevzlin, ktorý bol pred rokom v Rusku odsúdený na doživotie za všelišo a najmä za nájomné vraždy, VRÁTANE VRAŽDY starostu Nefťejuganska PETUCHINA, nestál Satterovi ani za zmienku.

  Megazmrd Nevzlin, ktorý v Rusku šúfoval Ruskému židovskému kongresu, voľakedy nezabudol len tak, ledabolo, spomenúť, prečo Chodor hnije v base, a on - Nevzlin si voľká a užíva v Izraeli megabohatstva ukradnutého Rusom. Pretože Chodor nie je halachický žid, ale bastard. Židom bol len jeho otíc.
  A je to.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. No a do tretice
  to hlavné, čo - samozrejme - Satter v kapitole o Nefťejugansku vôbec nechcel povedať.
  Príbeh Nefťejuganska po nástupe Jukosu, a najmä po važde Petuchova ukázal v rokoch 1998-2003, ako vyzerá región ovládaný korporáciou. Ukázal rozsah zotročenia ľudí a korporátnej mocenskej arogancie, ktorá sa nezastaví ani pred vraždou nepohodlného starostu - voleného zástupcu ľudí.
  A to skutočne nie je žiadna maličkosť.

  Preto je - hoci to tak Sattler očividne neplánoval a nechcel - kapitola o Nefťejugansku najostrasnejším zo všetkých ostrasných skutočných príbehov, ktorými moskovský korešpondent Wall Street Journalu oblažil západných čitateľov. Niežeby som im to dopriala, ale mnohí z nich budú otrasnosti nefťejuganského príbehu rozumieť čoraz lepšie - u seba doma.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. kóšer nostru z Jew Jersey
  prepadli priamo v satanovej synagóge
  http://www.spiegel.de/politik/ausland/0,1518,637938,00.html
  http://de.metapedia.org/wiki/Kosher_Nostra
  publikované: | autor: Fon (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. Nevzlin je Nevzlin,
  nakradol si a teraz uziva. Skutocnym investorom Chodorovych penazi vo svete je ktosi iny. Co vam hovori napriklad meno R. Amsterdam (a nemyslim tym mesto ... :-)
  publikované: | autor: Sinuhe (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. Mne R. Amsterdam nic nehovori,
  mozno by zopar konkretnych mien neuskodilo.

  Len taka poznamka, Chdorkovskij ani tak ziadne investicne peniaze nepotreboval, lebo sa samofinancoval cez uvery svojej vlastnej banky. Co tento konsomolec potreboval, to bol know how storocnej mafie. Respektive naopak, medzinarodna mafia potrebovala svojich koni a samozrejme, vybrala si kmenovych, na ktorych mala paky a na ktorych svetonazor sa mohla spolahnut.

  PS. Sef Ruskeho zidovskeho kongresu bol v Rusku odsudeny za vrazdu? :)
  Boze moj, za prve, vidno, ako su ludia, vratane mna, neinformovani.
  Za druhe vidno, ze toto mnozstvo pripadov kriminality kmena treba raz dat do JEDNEHO MASMEDIALNEHO zdroja (alias novin). Samozrejme, ze bude oznaceny za antisemitsky. Nu što, ked mozu byt antiruske, antislovenske, antiarabske, antimoslimske, dokonca antiamericke, preco nie antisemitske.
  publikované: | autor: Arton (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. Sinuhe, mal si na mysli toho pravotára,
  ktorého Rusko vykoplo v roku 2005, dřív než řekl jidiše švec? Veľa pobavenia vyvolal ten AshkeNazi, keď sa snažil našiť kauzu gangstra Chodora na "atavistický ruský antisemitizmus".

  Obdobne vyvoláva pobavené úchechty aktuálna snaha urobiť po záťahu na kriminálny gang ňujorských rabínov z celej FBI pelech antisemitov. Ako som už napísala, tá poškodená ganglia na riadenie kvantity spôsobuje aj nemiernosť v užívaní obvinení z antisemitizmu, až sa stávajú - smiešne.

  Ten op zneužívajúci holandské mesto je z takej dobrej rodiny, až sa k nej aj hanbí priznať. Len sa ho, majngot, nepýtaj, odkiaľ jeho predkovia do Ňujorku dovandrovali, ako sa pôvodne volali, čím sa živili a čože sa stalo jeho tatovi.

  Všeličo sa o New Yorku prvej polovice 20. storoščia dá dozvedieť z knihy istého Finckenauera a istej Warringovej Russian Mafia in America - Immigration, Culture and Crime. Netreba sa nechať mýliť názvom, nejde o ruskú, ale o ruskojazyčnú mafiu. Je v tej knihe všeličo o kóšerných imigrantoch v New Jorku, od násilnej kriminality - vrátane policajných hlásení a analýz - cez prostitúciu po výpalníctvo (Jidiš Camorra). To je Bobiho Amsterdama natívne prostredie, z neho vzišiel a taký aj je.
  A že sa mu darilo?
  Všetkého dočasu. Aj gangsterského korporátneho kapitalizmu, v ktorom sa majú kriminálnici oblečení za právnikov ako pijavice na svini.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. jojb
  http://www.beo.sk/udalosti-zo-sveta/980-zidovska-skupinova-strategia-v-praxi
  Toto má súvis zo správou z beo, kosher kvikot po otázke:
  www.youtube.com/watch?v=elRAXQUDYEo
  publikované: | autor: sxg (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. jojb1
  Toto má súvis zo správou z beo, kosher kvikot po otázke:
  http://www.youtube.com/watch?v=elRAXQUDYEo
  Canadian Jewish Leader Arrested for Child Porn
  http://www.youtube.com/watch?v=X9iRk2m-UuE
  publikované: | autor: sxg (e-mail, web, neautorizovaný)
 11. Ja neviem, kde vznikla fáma,
  že obličky boli nakupované v Izraeli. Absurdné. Omieľajú ju všetky médiá, ktoré sa o tejto špinavej kauze zmienia. Len zopár uviedlo korektnú informáciu, že boli vykšeftované od chudoby v krajinách ostbloku, napríklad Moldavsku, ktoré je významné tým, že tam minister zahraničných vecí Izraela pôsobil vo funkcii barového vyhadzovača.
  Aj v Nefťejugansku by pred pár rokmi nakúpili od zúfalcov.

  Inak je fascinujúce, ako sa mlčí o takpovediac domácej kauze: gangu operujúcom v Európskej únii - v Rumunsku. V tlačových agentúrach, ktoré sú pahltné po každom škndále, nebolo ani bú. A to pred dvoma dňami bola bukureštianska súdna sieň plná zahraničných novinárov. Skupinka amsterdamovcov - obhajcov gangstrov, ktorá chcela vytrieskať od prokuratúry prepustenie Mironescuovcov a Borzy na kauciu sa najskôr vyhrážala všetkými možnými zákonmi EÚ na "ochranu ľudských práv", čo v tomto prípade znamená právo gangstrov na netrestateľnosť a potom zaznel dlhý dojímavý príbeh o úbohom doktorovi Mironescuovi, ktorého Jahve navštívil bezdetnosťou a tomu chudákovi sa stala taká nevšedná vec, že sa takmer rozviedol, ale si včas adoptoval Yaira (vtedy ešte bez poršátka) a urobil dobre, lebo mal s kým prevádzkovať gangsterstvo, ktoré on považuje za vrchol humanizmu. Strhujúci príbeh, už len film o tom natočiť a prihlásiť na Oscara.
  Lenže antisemitská rumunská prokuratúra nezabrala a prepustenie na kauciu odmietla. Následne povedal jeden z amsterdamovcov zaujímavú vetu: tak to skúsime inými spôsobmi.
  Dúfajme, že sa z tých, čo odmietli prepustenie gangstrov, nestanú rumunskí Petuchovci.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 12. Už si pár mesiacov nechlamstli krvi,
  už sa z toho cítia nesvoji. Farmy Šaba, kde kradnú vodu pre svoj "zelený sionistický zázrak", mali byť už dávno vrátené Libanonu.

  The official Lebanese news agency reported on Tuesday that the Lebanese army had declared a state of high alert and deployed forces along the border with Israel.

  According to the report, the high alert was declared in response to the advancing of Israeli tanks in the Shaba farms area. Reportedly, four Israeli tanks had advanced toward an area called Hassan Kasar, where there is an entrance gate to Lebanon.

  The United Nations Interim Force in Lebanon (UNIFIL) also responded to the moves and raised its alert level in the area while monitoring the situation from both sides, the news agency said.

  Furthermore, the news agency went on to report, six Israeli aircraft had entered Lebanese airspace and circled the area.

  http://www.haaretz.com/hasen/spages/1103470.html

  Ozaj, čoskoro je tu august a Goldstone zverejní správu OSN o izraelskom rajtovaní v Gaze. Podľa všetkého pomašírujú izraelskí predstavitelia zodpovední za masaker pred medzinárodný tribunál pre vojnové zločiny.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 13. Tuto píšu
  http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1248277914321&pagename=JPost%2FJPArticle%2FShowFull

  že Rumunsko zatklo dvoch ďalších izraelských dochtorov namočených do vaječného biznisu. K Mironescuovcom pribudli do basy Nátan Levitt and Dr. Geňa Ziskind.

  It was not immediately known why Prof. Nathan Levitt and Dr. Genya Ziskind were arrested, but it was assumed to be after an alleged attempt to escape the country and obstruct the local investigation into the suspected illegal activities of the Sabyc fertility clinic.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 14. dalsi pripad
  http://www.sme.sk/c/4953422/styria-muzi-obchodovali-v-madarsku-s-ludskymi-kmenovymi-bunkami.html

  nepresne!!!

  http://www.budapesttimes.hu/content/view/12699/219/


  seffer klinika kaposvar
  company IRM Hungary

  seffer szabo /hu/ nemenovana ukrajinka
  a hlavne yulyi v. baltaytis, ukrajinec, americke obcianstvo, Institute of Regenerative Medicine - company IRM

  yulyi v. baltaytis

  //The Council of Europe sent Ruth-Gaby Vermot-Mangold, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) rapporteur, to Kiev and Kharkov in 2005 to investigate reports that hundreds of newborn babies had been stolen from their mothers at birth.//

  Institute of Regenerative Medicine (IRM) Closed in Scandal
  Stem cell clinic closed
  Published on: 11/26/07.
  by Sanka Price

  BARBADOS IS NO LONGER in the controversial stem cell treatment business.

  The Institute of Regenerative Medicine (IRM) which was named in a critical British Broadcasting Corporation (BBC) television report last December as one of the clinics using stem cells from aborted foetuses and dismembered babies, closed in May. Its closure brings to an end four contentious years of operation here.

  The clinic, which was located at Hempstead, Two Mile Hill, St Michael, was forced to close its doors because business slowed after the BBC investigation was aired, said Professor Yuliy Baltaytis, the IRM's scientific director.

  "The brutal attack of the BBC and the British papers ruined our business," said Baltaytis, who spoke to the SUNDAY SUN from New York.

  The BBC documentary aired last December 12 and was re-screened on BBC World News on December 13, claimed that stem cells in the city of Kharkiv, Ukraine in eastern Europe were not only procured from aborted foetuses in the first trimester, but that healthy living babies may have been delivered through induced labour at two weeks'
  gestation, killed, their bodies dismembered and their internal organs and brains removed for the harvest of stem cells.

  Video footage of exhumed bodies detailing this barbaric practice was lodged with the Council of Europe. The Council of Europe had already investigated the maternity clinic in Kharkiv at the centre of the allegations in August 2006 and expressed its extreme concern about "the disappearance of new-born babies in the country and allegations of trafficking of babies for adoption and of foetuses for scientific purposes".

  The Council of Europe sent Ruth-Gaby Vermot-Mangold, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) rapporteur, to Kiev and Kharkov in 2005 to investigate reports that hundreds of newborn babies had been stolen from their mothers at birth.
  She found that a stranger had taken Svetlana Puzikova's baby just after it was born and disappeared. The hospital informed her that her baby had died, and that it had been buried as biowaste.

  Olena Stulnev gave birth at full term, and the same stranger took her baby. The hospital then told her that she had given birth to a nonviable fetus at 27 weeks. When she and her husband Dimitry demanded an explanation, they were threatened with death.

  In fact, the same stranger had been present during all of the births and had stolen between two hundred and three hundred newborn babies for purposes unknown -- and all hospital personnel denied ever having seen her!

  These stories are typical of many heard by various investigators. When Tatyana Zakharova of the National Ukrainian Federation of Multiple-child Families (NUFMF) and others demanded an inquest, the babies were exhumed from their graves. Their arms and legs had been severed, their chest cavities were empty, and their brains were missing. As Zakharova said, "They were like gutted rabbits." The only possible motivation for stealing and dismembering newborn babies could be to ransack them for their brains, organs and bone marrow.

  The bio-conspiracy retaliated against Tatyana, as it has against so many others. In October 2005, her 20-year-old son was kidnapped and she has not heard from him since. She is certain that he has been murdered as punishment for her activities.
  publikované: | autor: new world order (e-mail, web, neautorizovaný)
 15. No hej, niečo je na juhu Maďarska,
  niečo na juhu Rumunska, všelijaké plastické chirurgie a kliniky regeneratívnej medicíny...
  - a v novinách, ktoré sa inak vrhajú na každú senzáciu, jediný suchý článok s titulkom o "obchodujúcich mužoch".

  Julij Baltajtis s pôžitkárskymi gambami vo vyšetrovacej väzbe? Nem normális.
  Na Barbadose mal zlatú baňu z plesnivých gerontov, ktorí boli ochotní vycálovať miliónik na drevo. "Prídťe do IRM a pomocou kmeňových buniek z vykuchaných ukrajinských novorodencov - super kvalita - vám prinavrátime mladosť, sexuálnu výkonnosť a apetít."
  To bolo heslo IRM Barbados, teraz IRM Magyarország.
  Niekoľko stoviek detí ich matky po pôrode nikdy neuvideli, pretože ich živo narodené zdravé potomstvoi poslúžilo vyššiemu cieľu - chtíču solventnej elity zastaviť zub času hlodajúci ich vyžitý organizmus & večne trtkať & večne žrať. Vskutku nesmrteľné hodnoty,ušľachtilé ako celé Spoločenstvo nesmrteľných pri Kryobiologickom inštitúte v Charkove.
  Na kieho oného by boli všehomíru takíto nesmrteľníci.

  Nechajme už túto tému tak. Netreba brať ľuďom ilúzie, že ich ňuňkavý pohodový svet vyzerá v skutočnosti inak a dejú sa v ňom veci, z ktorých by sa hrôzou zgrcali.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 16. Britská vláda zakáže súkromné transplantácie orgánov
  publikované: | autor: cipko (e-mail, web, neautorizovaný)
 17. Zaujimave,
  ze nasi doktori a biochemici sa k tomuto nevyjadruju.

  Asi sa boja.
  Alebo prilis vedia.)
  publikované: | autor: Arton (e-mail, web, neautorizovaný)
 18. Nemam co povedat k samotnej mafii v bielom plasti.
  Tie svinstva, co tamti ludia s hypokratovou prisahou dokazu robit - dokazu robit naozaj iba oni.

  Zato zaujimave je mlcanie masmedii. Ocividne plati - co masmedia nenapisu, to nejestvuje. A novsie: Nie je to na webe, tak to nie je.
  Mediokarcia nie je ziadna zabavka - toky informacii su s tokmi energie najdolezitejsie faktory.

  Co sa tyka toho, ze bolo narusene tabu ohladne synagogy - raz sa veci v kazdom state pohnu. Katolici maju svoj Vatikan, Zidia mozu mat svojich par kilometrov okolo steny, do ktorej magicky mlatia hlavami.
  Alebo chcu stale viac?
  Ako to hovoril ten sekundarny general v Gladiatorovi? Treba ho poopravit: Kazdy narod by mal poznat, kedy si podpiluje konar sam pod sebou.

  Ovsem pravda je hlbsia. Narody to nedokazu poznat, lebo kazdy z nich zije vo svojom vlastnom svete determinovanom biologickymi charakteristikami jeho vedomia a mysle. A tak sa kauzalne gulaju dalej podla nezmenitelnych zakonov.
  publikované: | autor: Artin (e-mail, web, neautorizovaný)
 19. Iné interesantné som našla v smetiarni
  Chlapíkovi hrozí doživotie.
  http://www.sme.sk/c/4957049/britskeho-hackera-ktory-hladal-ufo-vydaju-do-usa.html

  A v diskusii nie je ani jeden z hrdinov, ktorí sa tak vyrehotávali a gratulovali vo verejných diskusiách hackerom,že prenikli do počítačov Národného bezpečnostného úradu SR.
  Ani jeden tam nie je, aby sa vysmial Američanom, odkázal im, že tak im treba, keď sú amatéri a žasol nad šialeným trestom, ktorý hacker dostane.
  Sráči.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 20. Plus malý prehľad médií svetla medzi národmi,
  aby sme vedeli, čo nové v centrále hasbary.

  Ňúdžerzejský škandál škodí židom menej ako Madoff
  http://www.haaretz.com/hasen/spages/1104199.html
  Zlý-zlý klan Halebiovcov, kríži sa len medzi sebou. Fuj.

  No a FBI je definitívne antisemitská a zrejme tam bude treba v rámci bolševických tradicií urobiť čistku
  http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1248277936842&pagename=JPost%2FJPArticle%2FShowFull

  A Obama je tiež divný, lebo nevymenoval veľvyslanca pre celosvetové potieranie antisemitizmu
  http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1248277936628&pagename=JPost%2FJPArticle%2FShowFull

  "Foot-dragging on the selection sends a message that anti-Semitism is not of great importance to the United States," Medoff wrote in a monograph to be published by the Jerusalem Center for Public Affairs titled "The Politics of the American Response to Global Anti-Semitism."

  Medoff, Madoff, Mudoff, Midoff ...ťažko povedať, či je to jedna rodina s rečovými vadami, alebo náhoda.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 21. Poďme teda od mediokracie späť k energetike
  Politruci v médiach v duchu povinnej ideologickej línie robia z amerického projektu s pitoreskným názvom Nabucco energetickú spásu Európy.
  Občas sa však niekto utrhne a naznačí aspoň kúsok smutnej reality, o ktorej tu v pitvore bola viackrát reč - že do plynovodu plnky niet.

  Nabucco - nedomyšlený projekt
  http://ekonom.ihned.cz/c4-10005590-37929960-406000_d-nabucco-nedomysleny-projekt

  Toto je ale prča:
  "Když vyjednavači konsorcia odpovědného za realizaci plynovodu Nabucco navštívili potenciální dodavatele suroviny, zjistili, že je až příliš často předběhli zástupci Gazpromu. Když se posunuli dále na východ od Kaspiku, přišli zase na to, že tam už byli mimo Rusů i Číňané."
  - Poľutujme dobrých agentov Nabucca, ktorých predbehli zlí - no kto iný ako Rusi a Číňania. Títo barbari uzatvárajú kontrakty dohodou a nepoužívajú americký štýl vojenského rozdrbania a okupácie. Bude to asi tým, že Rusi a Číňania nie sú demokrati a nemôžu preto svoju demokraciu vyvážať na tankoch, bombardéroch a prostredníctvom ľudských poslov demokracie - desiatoki tisíc okupačných vojakov.

  "Je třeba říci, že Gazprom původně nabízel unii spolupráci a žádal za ni finanční a politickou podporu. Byl odmítnut s tím, že by to ještě zvýšilo závislost na ruských dodávkách."
  - Nie. Bol odmietnutý, pretože Američania presvedčili (donútili) Európu, že v záležitosti Iraku a Iránu pôjde všetko hladko a plyn do Nabucca budú dodávať Američania jakožto vládcovia irackých a iránskych ložísk.

  -"Soupeření Gazpromu s konsorciem Nabucco má zejména pro Němce pitoreskní pozadí. Na obou stranách totiž stojí bývalí vysloužilí němečtí politici v roli poradců. V případě Gazpromu je to někdejší kancléř Gerhard Schröder. A u Nabucca se angažuje ministr zahraničí v jeho vládě, Joschka Fischer."
  - Hej. Medzi oboma projektmi je taký rozdiel ako medzi racionálnym Schröderom a tajtrlíkom Fischerom.

  "Moskvě se projekt Nabucco hrubě nelíbí. Považuje ho za politikum, kterým jí unie dává na vědomí, že už Rusko nepovažuje za spolehlivého dodavatele."
  - Tak sa teraz pozrime, koho únia považuje za spoľahlivého dodávateľa pre Nabucco:
  1. Azerbajdžan, lebo "túži po dobrých vzťahoch s EÚ" (autor článku musel dlho rozmýšľať, čo pozitívne pripísať Azerbajdžanu a fakt sa mu to podarilo). Vyplýva z toho, že Rusko po dobrých vzťahoch s EÚ netúži. Nevadí, že opak je pravdou, tým sa predsa politruci s krycím menom novinári nemusia zaoberať, veď preto sú politrukmi.
  2. Turkmenistan. Tam sa už autor článku ani nesnaží hľadať nejaké dôkazy dodávateľskej spoľahlivosti.

  Atakďalej.

  Rusko začalo stavať veľký plynovod Sachalin - Chabarovsk - Vladivostok. Symbolicky je na ňom Putinov podpis.
  http://www.rian.ru/trend/pipeline_Sakhalin_Khabarovsk_Vladivostok_31072009/
  Je to plyn na rozvoj ďalekovýchodných regiónov Ruska. A na export do ÁZIE. Keby niekto nevedel, kde to je, tak to je napríklad Japonsko a Čína.
  publikované: | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
 22. dfgb
  bombardéroch a prostredníctvom ľudských poslov demokracie - desiatoki tisíc okupačných vojakov.

  http://www.elinkslondonsale.com/
  http://www.shopmonclerjackets.com/
  http://www.elinkslondonsale.com/
  http://www.edhardyclothing4cheap.com/
  publikované: | autor: links of london (e-mail, web, neautorizovaný)
 23. Krasne
  Ďakujem za tento článok, naozaj super
  publikované: | autor: misifd (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014