Ema

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Fincher - Walkerova terapia

Vražedný obdiv.

Vždy som si myslel, že ak sú vôbec na svete nejaké smrteľné hriechy, sú nimi soteriológia, mariológia, ekleziológia, eschatológia, pneumatológia (lekári prepáčia), fundamentálna teológia a katolícke sviatosti ako celok. Vo filme Se7en  bol použitý už len ich sekundárny produkt. Plus presvedčenie, že svet môže byť iný. Dokonca lepší.

Nemá zmysel rozoberať tu majstrovský psychothriller režiséra Finchera podľa Walkerovho scenára, ani skvelú prácu kameramana Daria Khondji (zas ten Irán). Kto nevidel a chce, nech si užije, ako sa s ním tvorcovia filmu vyhrajú ako mačka s myšou a na záver ho nechajú s padnutou sánkou, nech si vyloží jeho posolstvo ako chce.

Ako obvykle, o inom som chcel. Je to už dávno, čo scholastika uvalila na západný kultúrny okruh detailne rozpracovanú hriechológiu, aby na ľudstve ňi nitka nezostala čistá, čo v súvislosti so stredovekou fascináciou mučením nijako neprekvapuje. Usmiať sa možno len nad tým, že na Tridentskom koncile sedeli obézni farári, na ktorých by si John Doe pekne zgustol, v pyšných šatách, plní hnevu na ľudstvo, v čom vzácne súzvučili so svojím bohom. No veď ich smrť neminula. I keď možno menej drastická ako vo filme Sedem. Pozoruhodný je ale fakt, ako téma smrteľných hriechov aj teraz, v 21. storočí stále na ľudí zaberá. Lebo - ako ktosi výstižne poznamenal - peklom nie je samotný film, peklom je to, čo príde po ňom. Ako si diváci začnú premieľať v hlave plamenný prejav vraha Doea na otázku šarmantného, vtedy ešte nič netušiaceho Brada Pitta alias agilného detektíva Davida Millsa, prečo vraždil nevinných: "Kto z nich bol nevinný?" Doe v pozícii moralizátora rozmerov priam cirkevných vymenováva ich viny, vyvrháva zo seba zhnusenie z ľudstva ako keď Hienonymus Bosch maľoval svoj obraz a optimistický David Mills je z toho na nervy.

Mr. Freeman alias starý detektív William Somerset je skeptický a rezervovaný. Pozná svet dostatočne na to, aby vedel, že nič neskončí dobre. Keď v závere čierneho, upršaného filmu otvorí krabicu a uvidí v nej hlavu Millsovej manželky Tracy (vcelku príjemný pohľad na Gwyneth Paltrow, ktorá si vzhľadom na svoje herecké kvality takúto rolu plne zaslúžila), už pozná koniec príbehu.  Doe doviedol svoju drámu do veľkolepého konca, donútil Millsa, aby mu ako kauzálny stroj rozstrieľal hlavu.

"Ja vás tak obdivujem", prihovára sa Doe opakovane dvojici detektívov Mills - Somerset. Tak obdivujem vaše ilúzie o svete, a preto vám dokážem, ako veľmi sa v nich mýlite, znie za tou výsmešnou vetou.

V závere sa Mills stáva novodobým Jóbom, ktorému jeho tehotnú Tracy žiadny boh nevráti a predstava jeho ďalšieho života môže spôsobovať ľahkú nauzeu. A Somerset sa zamýšľa nad výrokom klasika Svet je krásne miesto a oplatí sa zaň bojovať, aby definitívne škrtol časť o krásnom mieste.

Ja teda neviem, ale asi nie je rozumné zaviazať si oči a nechať sa presvedčiť, že cesta životom vedie lúkou plnou kvetov, keď je to v skutočnosti chodník vysypaný ostrými sklenými črepinami. Veď ich predsa každý cíti, tak prečo ich nechce aj vidieť, aby bol na ne pripravený.  Lebo keď mu nejaký Doe posadnutý hriešnosťou ľudstva strhne handru z očí, ani plný zásobník do jeho hlavy situáciu nezmení.

Tak veru, Mr. Freeman. Svet je miesto, kde  bojovať jednoducho musíte. A keď vám niekto povie, ako veľmi vás obdivuje, už preventívne je dobré povedať si - O.K., túto partiu som prehral.

Fincher-Walkerova terapia je šokujúca, ale účinná. Svet je strašné miesto.

A lepšie to nebude.


Kocúr Šunkes, bystrý žiak školy milétskej | stály odkaz

Komentáre

 1. ema, nemozem nespomenut,
  ze zasielkova (postova) sluzba fungovala 100%. a svet je opat prijemnejsie miesto, ked nieco funguje ako ma.
  publikované: 22.05.2006 15:37 | autor: emele (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. panenkamariashashtinska
  :O
  :D
  publikované: 22.05.2006 16:27 | autor: AA (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. ja uz dlho hovorim
  ze kym clovek bezbolestne dycha, je to dovod k radosti a vstko ostatne je luxus...
  publikované: 22.05.2006 18:24 | autor: čvi (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. cvi,
  zase nebud taka minimalistka, lebo pride hog Ofogo a bude tvrdit, ze nam chyba penis a zo vzduchu robime z nudze cnost. col-dva z vlastneho by mozno aj poskytol, len je neiste ci zasielkova sluzba funguje vsade tak spolahlivo ako v Se7enove a nedostali by sme nakoniec nieco ako susenu slivku.
  publikované: 22.05.2006 19:00 | autor: emele (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. Sunkes
  Ty chodis do kina? Mna tam nepustia. To len moji predchodcovia mali to privilegium. Fnuk.
  -------
  emele: susene, ci cerstve - vyzivna hodnota je rovnaka.
  Este pridam precudesny odkaz od panicky:
  "snad by Ti to nevadilo? co uz s takym jedno-dvojcolovym, aj ked cerstvo zrezanym?"


  publikované: 22.05.2006 19:45 | autor: Mikymauz (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. Miky
  najprv s panickou zaujmite jednotny postoj a potom napis(te).
  publikované: 22.05.2006 20:19 | autor: emele (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. hehehe emele
  je mi luto, v niektorych oblastiach sa druhove rozdiely ani pri najlepsej voli nedaju prekonat. napriklad pri stravovacich zvyklostiach...

  Poznas spolahlivost tunajsich sluzieb. co neporadis bliznemu pribalit do skatulky aj fotodokumentaciu?
  publikované: 22.05.2006 21:01 | autor: syska (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. Mikymauz
  Fuj, kino. Nemám rád sklápacie kreslá.
  Personál sa zaregistroval vo videopožičovni a po nociach pozerá všelijaké Se7eny. Ale jeden z filmov sa mi páčil, bola tam herečka Miau.
  publikované: 22.05.2006 21:22 | autor: Šunkes (e-mail, web, neautorizovaný)
 9. uz sa nebojim
  usmernujucich reci toho pana s penisom.
  publikované: 22.05.2006 21:58 | autor: čvi (e-mail, web, neautorizovaný)
 10. Ahoj Šunkes
  tvoj flek je predsa Eme na pleci.
  Obdivuhodné! Ako si dokázal personálu obrátiť biohodiny naruby :-O
  publikované: 22.05.2006 22:34 | autor: Mikymauz (e-mail, web, neautorizovaný)
 11. Čau Mikymauz
  na pleci né, boli by sme nápadní.
  To nie ja, to Fincher and Co.
  publikované: 23.05.2006 05:29 | autor: Šunkes (e-mail, web, neautorizovaný)
 12. ináč
  úúúúúžasná fotka, to má fakt takéto oči???
  publikované: 23.05.2006 07:08 | autor: čvi (e-mail, web, neautorizovaný)
 13. čvi
  Mein Gott, nie:) Len kamarát mi nainštaloval Photoshop a to je zatiaľ všetko, čo s ním kocúr dokáže.
  publikované: 23.05.2006 07:44 | autor: ema (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014